Na Śląsku w Sosnowcu

Temat rzeka - ale znów do niego wracam - bo trzeba walczyć z felerami.

Sprowokowałem czytelników wp.pl. Mianowicie była wiadomość w stylu: "Karambol na Śląsku".

W komentarzach wpisałem krótko, szybko i zwięźle:

dobrze że nie na Śląsku w Sosnowcu

mam nadzieje, że za parę miesięcy - do roku nasze kochane media będą potrafiły rozróżnić, gdzie leży Śląsk
tak tylko przypominam, że od Zielonej Góry po Katowice i Wrocław ma za stolicę
a Tylko 40% woj Śląskiego to Śląsk

no i odpowiedzi:

Sosnowiec to nie Ślask! obraza !


  • 2009-10-07 09:16
    ~tom

    Na mapie Sosnowiec leży w województwie Śląskim i tak podawane są informacje. Ludzie mają gdzieś jakieś historyczne zaszłości. Jak ci źle to może poproś żeby od dzisiaj wszelkie informacje były podawane według np. map z 18 albo 19 wieku. Jak ktoś obrabuje jakiś bank np.w Kaliszu to napiszą, że obrabowano bank w Księstwie Warszawskim.


    • 2009-10-07 09:35
      ~ktoś

      Częstochowa też leży w woj śląskim a jak się ma do Śląska faktycznie częstochowiacy psioczą na fakt przynależności do śląska a od kiedy ktoś się wypróżnia we własne gniazdo????


    • 2009-10-07 09:47
      ~zagłębiak

      Mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego czy Częstochowy też nie chcą być utożsamiani za Śląkiem. Woj Śląskie to twór sztuczny i nienaturaly. Tak ciężko to zrozumieć? Nie wszystkie bolszewickie jeszcze zmiany administracyjne należy bezkrytycznie akceptować.


    • 2009-10-07 09:50
      ~Francik

      Z całym szacunkiem, ale to nie są zaszłości historyczne, tylko zwykła znajomość geografii. Śląsk, Mazowsze, Małopolska, Wielkopolska itd., to są regiony Polski i mają jakieś granice. A Polacy powinni znać geografię własnego kraju. A tak nawiasem mówiąc cała reforma administracyjna i zmiany z tym związane były zupełnie nieprzemyślane...albo za bardzo przemyślane. Życzę dobrego dnia.


  • 2009-10-07 09:17
    ~Zagłębianka

    No, a od Sosnowca po Zawiercie rozciąga się Zagłębie Dąbrowskie :P


  • 2009-10-07 09:48
    ~Hanka

    Bardzo kiepsko z Twoją wiedzą z geografii Polski, a i składnia jakaś dziwna. Zielona Góra, to taki Śląsk - jak ze mnie baletnica. A Wrocław to czego jest stolicą?


    • 2009-10-07 10:09
      ~Fryderyk

      Śląska, Haniu.


    • 2009-10-07 10:19
      ~Ślązak

      Jednak jesteś baletnicą. I chyba kiepską.


    • 2009-10-07 10:30
      ~Polak

      Śląska, tak jak Kraków Małopolski a Poznań Wielkopolski......ciemnoto.


  • 2009-10-07 10:01
    ~sens

    mieszkam w Cz-Dz i potwierdzam - to jest Śląsk, a co niby innego?




  • Także - zauważam, że się trochę zmienia i to nawet szybciej niż się spodziewałem.

    Powoli ludzie rozumieją, co to Śląsk, Wielkopolska, itd. Zobaczcie - nawet wiedza, ze stolica jest Wrocław.
    Będzie dobrze

    Silesia Imperior!

    5 komentarzy:

    1. "A Polacy powinni znać geografię własnego kraju"
      upsss Prusacy - czyli wcześniejsi Niemcy- z Sosnowca jako pierwsi zrobili Slask. potem ten sam krok uczynił nad Niemiec - niejaki Hitler, który delikatnie mówiąc miał gdzieś historyczna granice Slask-Zagłębie i ponownie chciał uczynić z Sosnowca Slask....tak samo jak Prusacy mieli gdzies historycznosc Łużyc i zrobili z nich Slask i do tej pory używają błędnego nazewnictwa w stosunku do Görlitz - a wlasnie gdzie sa lowcy felerow i czemu nie sla petycji do Bunderstagu i niemieckich mediow? czy Serbołużyczanie są Slazakami i czy Slazakami chcą być nazywani?

      OdpowiedzUsuń
    2. Tereny zostały już jednak przyłączone i coś mi się wydaje, że góra w dwa pokolenia ten przyłączony region stanie się Śląskiem formalnie, etnicznie, geograficznie i nawet gramatycznie. :P
      Tak jak kraje zmieniają (czasem nawet mocno) swoje granice, które po iluś tam latach nazywa się już konkretnie tym krajem, tak samo krainy mogą czasem się trochę rozszerzyć/zwężyć/przesunąć i po iluś tam latach będzie się te tereny nazywać daną krainą.

      OdpowiedzUsuń
    3. Bedzin, Sosnowiec, Dąbrowa to dawne tereny Księstwa Bytomskiego.To dla tych co histori nie znają od 1125-1368 roku

      OdpowiedzUsuń
    4. Nonsens. Księstwo Bytomskie nigdy nie obejmowało Będzina, Dąbrowy i Sosnowca.
      Poza tym, historia historią, ale liczy się przede wszystkim współczesna tożsamość mieszkańców danego terenu. Ślązacy mają kompletnie różną tożsamość od Zagłębiaków, różnią się gwarą a nawet i mentalnością. Prusacy stworzyli na kilkanaście lat Nowy Śląsk, potem Napoleon przyłączył go do Księstwa Warszawskiego, potem teren ten trafił do Kongresówki i stał się Zagłębiem. Adolf powołał się jedynie na pruski, zaborczy zabieg- czy to znaczy, że mamy się z tym pogodzić i zmieniać granice krain zgodnie z pomysłem zaborców? Mamy wolny kraj. Tworzenie Nowego Śląska było niedorzecznością, bo ten teren należał przez wieki do województwa krakowskiego i tym samym do Małopolski, ale jak wiemy, rozbiory nie szły zgodnie z granicami ówczesnych prowincji. Tereny te przed rozbiorami były częścią Małopolski a nie Śląska, zatem powinny być zawsze kojarzone z tym pierwszym regionem. Łączenie Zagłębia ze Śląskiem to odtwarzanie pomysłów zaborcy.

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Zgadzam się z Panem. Dlatego należy edukować i wytykać dziwolągi :)
        Pozdrawiam serdecznie

        Usuń