Gdzie leży Śląsk?

To pytanie wydaje się być śmieszne, ale okazuje się, że nie dla wszystkich oczywiste jest to, gdzie leży Śląsk. Od zarania dziejów Śląsk był rejonem leżącym pomiędzy Nysą Łużycką a Górną Wisłą. Jest to duże uproszczenie, jednakże mapa poniżej powinna przybliżyć granice Śląska.


Jak widać na mapie, granice dzisiejszych województw i państw nie pokrywają się z granicami Śląska. Największymi zaklamaniami są województwa: Opolskie, Śląskie i Lubuskie.
To skandal, żeby część Górnego Śląska nazwać województwem Śląskim - na dodatek z Sosnowcem i Częstochową. Skandalem jest też nie włączenie Zielonej Góry do woj. Dolnośląskiego. Na tle tych skandali istnienie woj. Opolskiego wydaje się być błahostką.
Albo stworzone zostanie całe województwo Śląskie ze stolicą we Wrocławiu, albo powinna zostać zmieniona nazwa z woj. Śląskiego na Górnośląskie. Stan obecny jest niezrozumiałym następstwem decyzyjnym i nie ma odzwierciedlenia w prawdzie historycznej i geograficznej.
Śląsk można podzielić tylko na Dolny i Górny. Nieporozumieniem jest tez fakt przynależności powiatu Brzeskiego, (a być może nawet Namysłowskiego i Nyskiego) do woj. Opolskiego. O Dolnośląskim charakterze świadczą ich herby. Jednakże nie jest to aż tak istotna kwestia, jak wspomniane wyżej kłamstwa historyczne i geograficzne.

Jedność Śląska została rozbita w czasach zaborów i później po wojnie przez komunistów, którzy bali się o to, by silny i bogaty Śląsk nie roszczył sobie prawa do niepodległości, czy odrębności.
To w czasach komuny utarło się przekonanie, że Śląsk to Górnośląski Okręg Przemysłowy. Co jest oczywistym kłamstwem i uwłacza Wrocławiowi, Legnicy, Wałbrzychowi, Zielonej Górze, Opolu i innym miastom Śląskim.

Powyższy obraz także powinien przybliżyć granice Śląska jako rejonu leżącego na terenie Polski, Niemiec i Czech. DS (Dolnośląskie - kolor średnio-ciemno-zielony, OP - Opolskie - jaśniejszy zielony i KA - Śląskie (Katowickie) - najjaśniejszy) - Obecne województwa. Czerwonym kolorem zaznaczono granice Śląska. Proszę Zwrócić uwagę, że południowa część woj. lubuskiego to ziemie Dolnego Śląska. Kilka gmin dzisiejszego Wielkopolskiego. to również tereny rdzennie Śląskie. W granicach Śląska znajduje się tez obecnie kawałek Saksonii.

Natomiast woj. Śląskie to niewypał historyczny i geograficzny - 40% jego obszaru to Górny Śląsk - reszta to obszary Małopolski. Nie jest w tej chwili istotne szukanie winnych za ten stan rzeczy. Ważne jest aby zastanowić się, co z tym bublem zrobić.

Powstało wiele inicjatyw mających na celu przywrócenie prawdy. Jedną z nich jest http://www.zachodniamalopolska.republika.pl/
Poniżej przedstawiony jest bubel Śląski

Wydaje się nieuniknione, ze w najbliższym czasie "Ślązacy z Sosnowca" (przepraszam za ironię) powalczą o swoje.


33 komentarze:

  1. Luzyce to Slask ha ha ha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę, że Pan historii nie zna. O czasów pruskich to Śląsk. Jest nawet muzeum śląskie w Görlitz

      Usuń
    2. Tereny Górnych Łużyc wcielone w 1815 r. do Prowincji Śląskiej przez Prusy Śląskiem nie są. Jeśli kroczyć drogą tego typu rozumowania to Częstochowa jest miastem śląskim gdyż należy administracyjnie do woj. Śląskiego.
      Prawdziwe historyczne granice Śląska przebiegają odpowiednio na linii Kwisy i Bobru.

      Usuń
    3. To już wiem gdzie leży Śląsk ponieważ miałem też problemy gdzie leży Górny i Dolny Śląsk

      Usuń
  2. SCHLESIEN UBER ALLES.Pozdrowienia z ŚLASKIEGO GŁOGOWA.

    OdpowiedzUsuń
  3. Człowieku, mamy 2010 rok. Po jaką cholerę nam teraz jakiś wielki, "śląski", moloch? Te trzy regiony mają własną historię i tożsamość. Trzeba pracować dla przyszłości, a nie gonić za mirażami dawno minionej historii. Zajmij się lepiej realnymi problemami, zamiast tworzyć tak wydumane i sztuczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Problem na pewno nie jest wydumany ani sztuczny.
      Podziały administracyjne nie uwzględniające historii to jest realny problem - być może nie najważniejszy ale jednak realny.
      A czy to kwestia istotna? Trudno budować wspólnotę i lokalny patriotyzm bez uwzględniania historii. Trudno się utożsamiać ze sztucznymi tworami. I to jest poważny problem!
      Problem ogólniejszy jest taki, że kwestie estetyczne, kompetencje i wiedza są w naszym kraju zawsze na ostatnim miejscu - no i dlatego nic się tu kupy nie trzyma, jest brzydko i bez sensu...
      Politycy wszystko wiedzą lepiej... Po co by się mieli z kimkolwiek konsultować???

      Usuń
  4. Dlaczego na tej drugiej mapie nie ma zaznaczonego jako Śląsk Cieszyna i Bielska?

    OdpowiedzUsuń
  5. to jet dobra mapa nareszcie lubliniec jest wolny bo dwadziescia pare lat bylismy pod zaborem czestochowskim to sprawka gierka tawarzysza z zaglebia

    OdpowiedzUsuń
  6. Kolego z komentarza 27 września- tylko Bielsko jest śląskie, Biała jest miastem małopolskim. Poza tym Niemcy popełnili błąd, włączając w granice Śląska ziemie Łużyc, a są to dwie różne krainy. Jedynie Ziemia Kłodzka jest na tyle zależna do Śląska, że faktycznie może zostać uznana w jakimś stopniu za jego część. Insigne Poloniae, insigne Silesiae- niech żyje Korona Królestwa Polskiego, a w niej Księstwo Śląskie!

    OdpowiedzUsuń
  7. Najpiyrw oddzielić od Gornego Śląska Częstochowa i Zagłymbie.Potym ogłosić autonomia a potym utworzyć jedno dupne miasto Silesia.
    Pozdrowiom

    OdpowiedzUsuń
  8. WIększość na Śląsku stanowią POLACY A WY rzekomo narodowść ślązka (bo nie moge was nazwac ŚLĄZAKAMI BO TO PATRIOCI POLSCY) stanowicie jedynie niewielki odłamek i jestescie potomkami niemców którzy myślą o należeniu do niemiec


    SLASK POLSKI ZAWSZE
    OD KORFANTEGO PRZEZ ZIĘTKA DO DZISIAJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś się Panu pomyliło - Śląsk od zawsze jest Śląski - od ponad 1000 lat. Potem był morawski, czeski, polski, potem niezależny, potem czeski, austriacki, czasowo nawet węgierski, pruski, niemiecki i dopiero od 45 roku - na nieszczęście znów polski.

      Usuń
    2. Dość tej niemieckiej propagandy. Oczywiście Państwo polskie zostało zbudowane z kilku ziem opierających się na jakiejś podstawie plemiennej. Na przykład Mazowsze jako niezależne księstwo weszło w skład Polski dopiero w 16 wieku (i to z wielkimi problemami). Gadki w stylu Śląsk był śląski to czysta demagogia.
      Pierwsza mapka pokazuje nazistowską wersję granic Śląska z Górnymi Łużycami. Zapytaj Łużyczanina czy jest Ślązakiem. Odpowiedz padnie tylko jedna - nie.

      Usuń
    3. Wypowiedź Polaka będzie niemal zawsze taka sama: Śląsk jest polski. Dla Ślązaka będzie śląski. Także możemy się argumentami wymieniać. W czasach, gdy Śląsk powstawał,Polski nie było. Piastowie śląscy woleli przesiadywać na dworach Niemiec, czy Czech,niż Polski :) I to są fakty. Koneksje Śląsko-Niemieckie są OCZYWISTE-chociażby święta Jadwiga - Niemka z krwi i kości. Henrykowie Śląscy ? Polacy?:) Ta... Jedyne co chcieli Piastowie Śląscy to korony Polskiej, ale głupi średniowieczny papież rzucił klątwę. Ot takie losy. Polacy zapomnijcie o Polskim Śląsku. Polska to wielkopolska i Małopolska. O a 1410r? Po czyjej stronie walczyli Ślązacy? Razem z Krzyżakami! Na palcach policzyć wojska śląskie po stronie polskiej. amen

      Usuń
    4. Piastowie Śląscy chcieli zjednoczenia Ziem Polskich tak samo jak np.: Władysław Łokietek.
      To prawda, szkoda, że papież tak zrobił. Nasze granice nie zostały by przesunięte na wschód.
      Tak się składa kolego, że jestem Górnoślązakiem choć dla mnie to to samo co być Polakiem (a w zasadzie najpierw Polakiem a potem Ślązakiem). W ostatnim spisie powszechnym zdeklarowałem narodowość polską i zarazem przynależność do śląskiej grupy etnicznej. Teraz bardzo żałuję tej decyzji widząc jak manipuluje się wynikami tegoż spisu. Jako Ślązak zleży mi na rozwoju naszej małej ojczyzny ale nie mogę się zgodzić z szowinistycznymi, antypolskimi hasłami RAS-iu. W następnym spisie ja i moje dzieci pozostaniemy tylko przy narodowości polskiej.
      Jescze, co do granic historycznym Śląskiem byłyby też Ziemie Siewierska, Oświęcimska i Zatorska. Postuluję wcielić te ziemię do przyszłego Województwa Górnośląskiego. Pozdrawiam!

      Usuń
    5. Szanowny Panie, nie jestem historykiem. Śląsk to moje hobby. Ale Piastom Śląskim nie zależało na tak WYSOKICH ideach, jak "Zjednoczenie ziem Polskich":) To były podboje - zwykłe podboje. Tak zajęli m. in. Wielkopolskę ze stolicą (Kaliszem). Polecam zagłębienie się w tamte czasy... Kiedy to miasta lokowano naprawach niemieckich... Kiedy to osadnictwo niemieckie na Śląsku było czymś normalnym. Śląsk w czasach Rozbicia dzielnicowego był Śląski. Nie polski, nie czeski, nie niemiecki - śląski. To była mieszanina tych 4 "czynników" (bo nie chcę używać terminu naród - w tamtych czasach Polska dopiero się rodziła, powstawała z plemion. Czesi byli już bardziej "wyklarowani". Śląsk, z racji swojego położenia i koneksji był bytem "pośrednim".

      Cytat:
      Teraz bardzo żałuję tej decyzji widząc jak manipuluje się wynikami tegoż spisu.

      Ha! A Pan się tego nie spodziewał? To było do przewidzenia.

      Cenię Pana podejście. Szkoda, że Pan Gorzelik nie słucha nikogo w kwestiach, o których Pan wspomina. Rozmawiałem z nim na ten temat za każdym razem, gdy miałem przyjemność się z nim spotkać.
      Ja za mały jestem:) -także Pan Gorzelik mnie nie posłucha:) Aczkolwiek nie wypada mi kryć mojego antypolskiego podejścia.
      Jednak jego źródło jest zupełnie inne, niż RAŚiu. Pisałem o tym w pierwszych postach. W skrócie: mam pretensje, że przez Polskę Śląsk jest okradany od kilkudziesięciu lat. Przez Polskę blokowany jest rozwój, itd. Pisałem o tym. Niemniej proszę nie zapominać, co ma Pan w sercu. Proszę powtarzać dzieciom, że są Ślązakami. Moja córka też już ma nazwisko zmienione:) W sercu zawsze Śląsk,choćbyśmy nie wiem na jakim krańcu Ziemi mieszkali :)
      Pozdrawiam i szkoda, że przejmuje się Pan RASiem... Ich trzeba wziąć przez WIELKI filtr:) Tak jak ja to robię:)

      Usuń
  9. Szkoda,że mapa obejmuje tylko Śląsk pruski a nie widzi tej części habsburskiej, obecnie czeskiej czy cieszyńskiej

    OdpowiedzUsuń
  10. Na pierwszej mapie jest Śląsk Habsburski po Opavę i część Ostravy

    OdpowiedzUsuń
  11. W jedności POTEGA, wiec cały Slask ma sie łaczyć!

    OdpowiedzUsuń
  12. Hrabstwo Kłodzkie13 października 2013 10:11

    Polemizowałbym z określaniem Hrabstwa Kłodzkiego jako części Śląska - bo historycznie nigdy nim nie było, choć od XVIII wieku było z nim bardzo mocno związane administracyjnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przez tysiąc lat nie należało - ale od czasów pruskich zostało spojone ze Śląskiem. Wpływy czeskie zmalały. Czeskie herby i symbolika pozostała. Jak zawsze podkreślam: jest RDZEŃ Śląska (do którego Ziemia kłodzka nie należy) i są ziemie pozostałe. Na chwile obecną Ziemia Kłodzka jest częścią Śląska. Pozdrawiam. P.S. Podobna sprawa jest z Łużycami.

      Usuń
  13. A Świebodzin leży na Śląsku czy nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez wątpienia Świebodzin to śląskie miasto - tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  14. Można zastosować rozwiązanie połowiczne- które przynajmniej likwiduje obecny nonsens pojęciowy- nazwać województwa od stolicy. Zawsze to lepiej Częstochowa w Katowickiem niż w Śląskiem. Natomiast w Polska i nowoczesność w ogóle zlikwidowały wszystkie prawie regionalne różnice, w kulturze, w narzeczu- wszystko ma być jednolite Polskie. Powinno się budować od nowa lokalną tożsamość na bazie dawnych regionów. Nawet tych szczegółowych jak dawne powiaty, księstwa. Mieszkam w Kujawsko-Pomorskiem. Jest tu tyle różnych ważnych historycznych granic więc i regionów- ale o tym się nigdzie nie uczy, promowana jest tylko przez władze wojewódzka jakaś nowa, powiedzmy "kujawskopomorskość".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, że to wprowadza zamęt? Osobiście wspieram mentalnie Marcina M. z Ruchu Autonomii Śląska, który stawia sobie za cel edukację regionalna. Tu nie chodzi o jakieś wyższe idee budowania odrębności, tu chodzi o podstawową wiedzę: geografię i historię. Regiony są magiczne. Pana Kujawsko-Pomorskie to przebogaty region chociażby ze względu na słynny Zakon. W Polsce pieści się na siłę jedność narodową. Wymusza się to przez nakazy. Choćby nakaz wywieszania flagi. W USA, gdzie "naród" Amerykański (:) jest tak sztuczny (z punktu widzenia historii), że aż się chce śmiać, nikt nie zmusza do poczucia narodowego, oni sami tą postawę pielęgnują oddolnie. U nas tępi się wszelkie idee odrębności.
      Doszło do tego, że nad morzem można kupić oscypki i ciupagi. To jest po prostu żenada. Każdy region w Polsce powinien posiadać swoją autonomię i pielęgnować swoją kulturę, regionalne przysmaki, zwyczaje i historię.

      Odnośnie nazewnictwa... Wg mnie (odniosę się tylko do Śląska) Najsprawiedliwiej by było Rozbić woj. lubuskie i wtrącić Gorzów do Wielkopolski a Zieloną Górę ze Świebodzinem do Dolnego Ślaska. Dodatkowo Usunąć Opolskie i Brzeg z Namysłowem wtrącić do Dolnego Śląska. Resztę Opolskiego przydzielić do województwa Górny Śląsk. Z województwa tego należałoby oczywiście przenieść Częstochowę i Sosnowiec do Małopolski. Powstały by dwa województwa: Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Największy kłam w tym kraju to Gorzów Wielkopolski na Ziemii Lubuskiej która z Wielkopolską nigdy nie miała nic wspólnego. Zastawiona przez Bolesława II Rogatkę w latach 1247-1252 wróciła do Polski po II wojnie światowej a człon wielkopolski...może wreszcie to miasto kiedyś straci i ja się tego doczekam.

      Usuń
  15. Kaj je Śląsk ??? Tam kaj wągel - wy ciule - :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Polecam lekturę "Śląska wymyślonego" Michała Smolorza.

    OdpowiedzUsuń
  17. No Śląsk to gospodarcza potęga, serio!

    OdpowiedzUsuń
  18. Dobrze jest sięgnąć do historii nie tylko niemieckojęzycznej, Się wierzyć jest historycznym Księstwem Śląskim, tak jak Zator, i szereg innych miejscowości na pograniczu, z historii Polski przypomnę, że była Małopolska wschodnia, no oczami duszy widzę jak mieszkańcom Kijowa każemy wróci do Małopolski Wschodniej, albo mieszkańcom Sławka do Małopolski Zachodniej, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń